Czym jest Wand?

The Wand TM jest nowoczesnym urządzeniem do wykonywania znieczuleń miejscowych w gabinecie stomatologicznym. Już kilkadziesiąt tysięcy takich urządzeń służy pacjentom na świecie. W Polsce lekarze zainstalowali w swoich gabinetach ponad 750 takich nowoczesnych jednostek.

Dlaczego tradycyjne znieczulenie podawane za pomocą strzykawki często jest  bolesne?

Wbrew pozorom to nie samo ukłucie jest źródłem bólu. Pomyśl,czy akupunktura jest bolesna? Przyczyną bólu przy aplikowaniu znieczulenia tradycyjną strzykawką jest rozpieranie tkanek ? płyn znieczulający jest wtłaczany pod ciśnieniem co "rozpycha" tkanki i jest odczuwane jako ból o różnym natężeniu.

Dlaczego bezbolesność znieczulenia jest ważna?

Takie znieczulenie to dodatkowy stres i źródło strachu, zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów, którzy strzykawkę znają już z gabinetu szczepień. Bólu, także tego który czujemy podczas podawania znieczulenia wciąż obawia się większość Polaków.  Boimy się strzykawki i igły. Boją się zwłaszcza dzieci. Dodatkowo komfort pacjenta po wizycie u dentysty jest znacznie obniżony przez odrętwienie tkanek - brak czucia i trudności w mówieniu.

Co to jest The Wand?

The Wand to nowoczesne, sterowane komputerowo systemy do bezbolesnego podawania znieczuleń stomatologicznych. System składa się z małego komputera i specjalnej końcówki która z wylądu przypomina długopis.

Jak wygląda znieczulenie za pomocą The Wand?

Samo podawanie znieczulenie odbywa się manualnie ? lekarz przykłada końcówkę do dziąsła pacjenta i pod kontrolą mikroprocesora podaje lek znieczulający. Komputer cały czas informuje o kolejnych etapach przenikania leku do tkanek i kontroluje proces aplikacji - tempo podawania i cisnienie.

Dlaczego znieczulenie The Wand jest bezbolesne?

Przyczyną bólu przy aplikowaniu znieczulenia tradycyjną strzykawką jest rozpieranie tkanek ? płyn znieczulający jest wtłaczany pod ciśnieniem co "rozpycha" tkanki i jest odczuwane jako ból o różnym natężeniu. The Wand działa zupełnie inaczej. Płyn jest aplikowany z prędkością fizjolgiczną, tzn. taką, która pozwala tkankom na bieżąco wchłaniać dostarczany płyn ? nie tworzy się wysokie ciśnienie, dlatego nie ma przykrego odczucia rozpierania dziąsła. Komputer cały czas kontroluje, czy tempo aplikacji jest właściwe.

Co ciekawe, wolne tempo aplikacji nie oznacza wcale, iż podawanie znieczulenia ciągnie się w nieskończoność. Podanie znieczulenia przy pomoc The Wand trwa ok. 3 min. w zależności od miejsca i techniki znieczulania, przy czym natychmiast po zakończeniu aplikacji tkanki są już znieczulone, można przystąpić do zabiegu. Przy tradycyjnych technikach czas oczekiwania na działanie środka znieczulającego od momentu wykonania zastrzyku wynosi ok. 10 ? 15 minut.

Jak działa "magiczna różdżka" The Wand?

Końcówki aplikacyjne The Wand to niezwykłe narzędzia. Umożliwiają lekarzowi bezpieczne i bezbolesne podanie znieczulenia. Wyglądają niemal jak długopis, na którego końcu znajduje się krótsza bądź dłuższa igła. Specjalna technika prowadzenia końcówki w tkankach sprawia, iż pacjent nie odczuwa jej obecności w dziąśle. Dzieje się tak dlatego, iż cały czas trakcie wprowadzania w głąb tkanek igły aplikowany jest płyn znieczulający. Płyn tworzy pewnego rodzaju osłonę na czubku igły ? tzw. płaszcz anemizacyjny. Oznacza to, iż do tkanek dociera najpierw środek znieczulający, a dopiero potem, do znieczulonych już tkanek, zbliża się igła. W efekcie igła porusza się w znieczulonych już tkankach i dlatego pacjent nie odczuwa jej obecności.

Końcówki mają jeszcze jedną zaletę ? absolutnie nie przypominają strzykawki. Szczególnie cieszy zestresowanych pacjentów, zwłaszcza dzieci, którym strzykawka najczęściej niezbyt dobrze się kojarzy.

Jakie są dodatkowe zalety The Wand?

Nie sposób przecenić jeszcze jednej zalety The Wand ? brak odrętwienia twarzy. Pacjent cały czas zachowuje pełną mimikę, może normalnie mówić, twarz zachwuje naturalny wygląd. Dzieje się tak dlatego, iż The Wand umożliwia znieczulenie ściśle wybranego obszaru ? np. jednego zęba, bez zbędnego znieczulanie dalej położonych tkanek miękkich. Bezpośrednio po zabiegu można powrócić do zwyłych zajęć, a osoby aktywne zawodowo samą wizytę mogą zaplanować nawet w połowie dnia.

Tekst z oficjalnej strony wand.pl - zobacz więcej