Wykonywane zabiegi:

 

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii zajmująca się głównie zapobieganiem i leczeniem próchnicy zębów.

Próchnica twardych tkanek zębów to choroba zakaźna, która może przenosić się na sąsiednie zęby, a nie leczona może doprowadzić do powikłań ze strony miazgi zęba. Bakterie, które przenikają do miazgi i do tkanek otaczających korzeń zęba, mogą stanowić ognisko zapalne. Stomatolog jest lekarzem pierwszego kontaktu, który może wykluczyć lub potwierdzić istnienie ognisk zapalnych w organiźmie.

Endodoncja

 Leczeniem kanałowym zajmuje się dziedzina stomatologii zachowawczej zwana endodoncją. Prawidłowo wyleczony ząb może służyć pacjentowi z powodzeniem przez wiele lat, nawet sam korzeń zęba być wykorzystany jako filar dla złożonej pracy protetycznej. Pacjenci coraz większą wagę przykładają do leczenia zębów, a prawidłowe ich wyleczenie endodontyczne pozwala zachować nawet te zęby, które jeszcze kilka lat temu skazano by na usunięcie. Z tego powodu leczenie endodontyczne jest tak ważne.

Polega ono na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi ( potocznie zwanej ?nerwem?) z komory i kanałów korzeniowych zęba przez mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów a następnie ich wypełnienie materiałami nie drażniącymi okolicy przylegającej do wierzchołka korzenia.

Protetyka

W naszym gabinecie zapewniamy pacjentom pełną rehabilitację narządu żucia zarówno przez leczenie stałymi (korony czy mosty) jak i ruchomymi uzupełnieniami protetycznymi (protezy szkieletowe, protezy osiadające). Pacjentom, którzy obawiają się widoczności metalowych elementów protez osiadających, proponujemy protezy szkieletowe z zatrzaskami czy zasuwami, które są nie tylko bardziej estetyczne, ale też dają większy komfort użytkowania.

Pacjentom zainteresowanym protetyką estetyczną proponujemy następujące rozwiązania.
Korony ceramiczne na podbudowie metalowej

Wybielanie zębów

Śnieżnobiały uśmiech to nieodłączny atrybut nowoczesnego człowieka sukcesu. Zależnie od stanu uzębienia, efekt taki można uzyskać różnymi metodami.

Wybielanie zębów jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej oszczędzających tkanki zęba metod. Zabiegowi wybielania może poddać się każdy, kto nie jest zadowolony z koloru swoich zębów. Zarówno żółte, przebarwione jak i martwe zęby ulegną wybieleniu, należy jednak pamiętać, że wypełnienia czy korony protetyczne nie zmienią koloru. Z tego powodu po zabiegu wybielania zaleca się wymianę wypełnień w celu kolorystycznego dopasowania ich do wybielonych zębów. Dotyczy ona tylko tych wypełnień, które zaburzają efekt estetyczny.

W naszym gabinecie stosujemy z powodzeniem dwie różne metody wybielania:

 • wybielanie nocne nakładkowe
 • wybielanie profesjonalne w gabinecie
 • wybielanie pojedynczych zębów martwych


Niezależnie od metody, którą państwo wybierzecie pierwszym etapem wybielania jest kwalifikacja do zabiegu oraz odpowiednie przygotowanie.

Przed wybielaniem należy oczyścić zęby z kamienia i osadu za pomocą ultradźwięków i piaskarki profilaktycznej. W przypadku obecności ubytków próchnicowych, nieszczelnych wypełnień i odsłoniętych szyjek zębowych istnieje konieczność zabezpieczenia ich.

Dopiero całkowicie oczyszczone i zabezpieczone zęby można poddać zabiegowi wybielania.

Zawsze przed rozpoczęciem zabiegu dentysta ocenia, według specjalnego kolornika, barwę wyjściową zębów pacjenta. Po zakończeniu procesu wybielania czynność ta jest powtarzana w celu porównania wyników i oceny osiągniętych efektów.

Wybielanie nocne nakładkowe

Zwane czasem domowym polega na noszeniu przez pacjenta szyny z preparatem wybielającym. Metodę tą stosuje się w domu-zarówno w dzień jak i w nocy. Lekarz po przygotowaniu pacjenta i zakwalifikowaniu do wybielania wykonuje wyciski, na podstawie których w pracowni technicznej przygotowywane są indywidualnie dopasowane nakładki na zęby. Po odpowiednim instruktażu w tych nakładkach pacjent samodzielnie aplikuje żel wybielający na zęby. W trakcie wybielania pacjent zgłasza się na wizyty kontrolne, mające na celu ocenę prawidłowości wykonywania zabiegu i czasu trwania wybielania. Jest on inny dla każdego pacjenta.

W okresie stosowania zabiegów wybielania należy:

 • unikać picia nadmiernej ilości kolorowych napojów: kawy, herbaty i wina
 • ograniczyć palenie papierosów
 • nie spożywać kwaśnych pokarmów (nadwrażliwość)


Przeciwwskazania do wybielania zębów:

 • ciąża lub karmienie piersią
 • ubytki próchnicowe lub stan zapalny dziąseł ew. skłonność do alergii
 • wiek poniżej 16 roku życia

 

Wybielanie metodą profesjonalną w gabinecie.

W metodzie tej cały proces wybielania jest ograniczony do jednej wizyty i wszystkie czynności wykonuje stomatolog. Zaczyna on od ustalenia odpowiedniego czasu wybielania w zależności od stopnia przebarwienia zębów oraz oczekiwań pacjenta. Na jednej wizycie wykonujemy 30-minutowy seans wybielania. Lekarz nakłada specjalny preparat wybielający na zęby. Stężenie srodka wybielającego w gabinecie jest znacznie większe od steżenia preparatu w metodzie domowej. Po zakończeniu całego zabiegu lekarz usuwa preparat, sprawdza osiągnięty efekt oraz kontroluje stan zębów i dziąseł.Cały zabieg wybielania trwa około 45 minut, ale zęby rozjaśniają się w ciągu kolejnych 72 godzin.

Wybielanie pojedynczych zębów

Możliwe jest wybielanie pojedynczych zębów-najczęściej przebarwionych po urazie, czy dawnym leczeniu kanałowym. Jest to zabieg, wymagający kilku wizyt. Preparat wybielający umieszcza się wewnątrz przebarwionego zęba, po usunięciu wypełnienia od strony podniebiennej zęba. Cała procedura wymaga kilkukrotnej wymiany preparatu aż do uzyskania pożądanego efektu. Najtrudniej wybielić szyjkę zęba w miejscu przejścia korony w korzeń przy dziąśle.

Kiedy przebarwienia znikną należy wypełnić szczelnie ubytek lub wykonać koronę z ewentualnym wzmocnieniem korzenia zęba (wkładem koronowo-korzeniowym, lub włóknem szklanym)  jeśli to konieczne.

Według producentów preparatów wybielających efekt końcowy i trwałość wybielania wynosi średnio kilka lat ale jest to w dużej mierze zależne od trybu życia . To jest ilości spożywanej kawy, herbaty, czerwonego wina, palenia tytoniu oraz nawyków higienicznych czyli regularnego usuwania płytki bakteryjnej i kamienia, stosowania odpowiednich past, płukanek itp.

Uśmiechnij się jaśniej!

Pedodoncja (leczenie dzieci)

Małych pacjentów w naszym gabinecie traktujemy na równi z dorosłymi, pamiętając jednak o ich szczególnych wymaganiach. Poświęcamy im uwagę i serce, zachęcamy do współpracy by wizyty stały się przyjemnością, a nie przykrą koniecznością.

Zachęcamy rodziców do odwiedzania naszego gabinetu także z maluchami, aby dzięki wizytom adaptacyjnym przyzwyczajały się do wizyt. Leczenie dzieci przebiega w naszym centrum bezstresowo, jeżeli jest taka potrzeba stosujemy znieczulenie, poprzedzone zawsze przygotowaniem dziecka do zabiegu owocowym żelem znieczulającym dziąsła.
Małym pacjentom proponujemy kolorowe plomby, naukę szczotkowania i higieny jamy ustnej, bezbolesne znieczulenia oraz zawsze uśmiechniętego lekarza.

Choroby przyzębia

Leczenie chorób dziąseł i przyzębia

Piękny, zdrowy uśmiech to nie tylko białe zęby. Coraz częściej w gabinetach stomatologicznych pojawiają się pacjenci z chorobami dziąseł i przyzębia.

Przyzębie to tkanki otaczające zęby i utrzymujące je na miejscu. Choroby przyzębia to przewlekłe bakteryjne infekcje, która powodują utratę kości utrzymującej zęby. Choroby przyzębia, włączając zapalenie dziąseł i paradontozę, są poważnymi infekcjami, które pozostawione bez profesjonalnego leczenia powodują utratę zębów.

Choroba przyzębia może dotknąć jednego, kilku lub wszystkich zębów. Rozpoczyna się wraz z pojawieniem się płytki bakteryjnej czyli białego osadu na zębach, powodującego zapalenie dziąseł. Objawy to: zaczerwienienie, łatwe krwawienie podczas szczotkowania. Najczęściej nie powoduje to dolegliwości bólowych lub są one niewielkie. Zapalenie dziąseł jest spowodowane przez niewłaściwa higienę jamy ustnej. Jest to choroba odwracalna dzięki profesjonalnemu oczyszczeniu zębów i poprawie szczotkowania.

Leczenie zapalenia dziąseł polega na usunięciu płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego oraz poprawie higieny jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie pozwoli uchronić przed nawrotem choroby.

Nie leczone zapalenie dziąseł może przejść w paradontozę. Paradontoza to destrukcyjny proces, który pozostawiony bez profesjonalnego leczenia prowadzi do utraty zębów.

Z czasem gromadząca się płytka bakteryjna i kamień nazębny wnikają poniżej dziąsła i stają się główną przyczyną parodontozy. Toksyny produkowane przez bakterie powodują przewlekłą odpowiedź układu odpornościowego, której następstwem jest zanikanie kości i dziąseł, rozchwianie zęba powodujące ból w trakcie jedzenia, a nawet mówienia. Większości przypadków towarzyszy przykry zapach z ust.

Pomiędzy zębami a dziąsłem powstają zainfekowane bakteriami kieszenie, które nie leczone pogłębiają się powodując dalsze zaniki kości i dziąsła. Czynniki takie jak palenie papierosów, stres, cukrzyca, choroby ogólne, nieodpowiednie odżywianie, uwarunkowania genetyczne, zgrzytanie zębami mogą przyspieszać przebieg choroby przyzębia. W leczeniu paradontozy kluczowe jest utrzymanie bardzo dobrej higieny jamy ustnej.

Warto leczyć parodontozę, ponieważ współczesne metody leczenia pozwalają zatrzymać rozwój choroby i uratować na wiele lat własne zęby. Kluczową rolę odgrywają tu zabiegi profesjonalnej higienizacji, które oferujemy państwu w naszym gabinecie. Terapia polega na usunięciu przyczyny zapalenia przyzębia, czyli bakterii znajdujących się w płytce nazębnej i kamieniu nad i poddziąsłowym.
Jest to możliwe podczas profesjonalnych zabiegów wykonywanych przez stomatologa: scalingu (usuwanie kamienia) oraz kiretażu zamkniętego (root planing).

Scaling to zabieg profilaktyczny polegający na usunięciu za pomocą ultradźwięków złogów nad - i poddziąsłowych z następowym polerowaniem zębów.

Kiretaż wykonywany jest w znieczuleniu i polega na delikatnym oczyszczeniu powierzchni korzeni z kamienia, cementu korzeniowego zawierającego toksyny bakteryjne, głębokich kieszeni dziąsłowych oraz wygładzeniu powierzchni korzeni.W naszym gabinecie stosujemy zestawnarzędzi-kirety poddziąsłowe Gracey'a.

Chirurgia stomatologiczna

Nowoczesna chirurgia stomatologiczna umożliwia zachowanie zębów objętych różnymi procesami chorobowymi. Częste schorzenia to zębopochodne stany zapalne, a w szczególności ropnie, oraz przewlekłe stany zapalne okołowierzchołkowe. Często w takich przypadkach uzupełnieniem terapii zachowawczej (leczenia kanałowego) są zabiegi chirurgiczne.

Zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane w naszym gabinecie to

 • ekstrakcje (usuwanie zębów) również zębów zatrzymanych i niewyrzniętych,odsłanianie zębów zatrzymanych w kości,
 • ekstrakcje zębów mądrości,
 • plastyka połączeń z zatoką szczękową,
 • leczenie powikłanych ropni oraz przetok,
 • resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje,
 • zabiegi przygotowujące i poprawiające efekty leczenia protetycznego i ortodontycznego.


Zabiegi na tkankach miękkich:

 • podcinanie wędzidełek,
 • wycinanie kieszonek dziąsłowych przy zębach mądrości
 • usuwanie zmian na błonach śluzowych,
 • odsłonięcie niewyrżniętych zębów ze wskazań ortodontycznych,
 • hamowanie krwawień hemostaza,


Wszystkie zabiegi wykonywane w naszym gabinecie są wykonywane w znieczuleniu i bezboleśnie

 

Profesjonalna higienizacja

Zabiegi higienizacyjne powinny poprzedzać każde leczenie pacjenta. Polegają one na profesjonalnym i starannym usunięciu złogów nazębnych: kamienia i osadu w połączeniu z doborem odpowiednich instrumentów i nauką higieny jamy ustnej. Zabiegi przeprowadzane są przy użyciu skalera ultradźwiękowego i w razie potrzeby piaskarki profilaktycznej. Zabiegi profilaktyczne powtarzane są u pacjenta zależnie od potrzeb co kilka miesięcy.

W razie potrzeby zabiegi profilaktyczne uzupełniamy w naszym gabinecie o profesjonalną fluoryzację zębów. Jest to zabieg, który na około pół roku wzbogaca powierzchnię zębów fluorem i zabezpiecza przed działaniem produkowanych przez bakterie kwasów.